wtorek, 27 października 2009

Ford i Mazda

Po wprowadzeniu do sprzedaży nowego modelu Mondeo, Ford stał się liderem segmentu. W maju 2008 sprzedaż w Polsce wznowiła Mazda i to właśnie model „6” koncernu może stanowić konkurencję dla Mondeo.

Skośnooka piękność lub szpieg z rodziną
Mazda to z pewnością jedno z najciekawszych aut kombi w segmencie D. Jeśli ktoś szuka dużego, komfortowego samochodu o sportowym zacięciu, powinien rozważyć zakup Mazdy 6.



Przez kilka ostatnich lat Mazdy trafiające do Polski pochodziły wyłącznie z prywatnego importu. Ograniczony dostęp do oferty tego producenta i problemy wielu właścicieli ze znalezieniem wykwalifikowanych serwisów sprawiły, że ta – uznana w większości europejskich krajów – marka nie cieszyła się u nas popularnością. Teraz zaczyna się to zmieniać.

Nowe Mondeo pojawiło się nawet w filmie o Jamesie Bondzie. Stało się bardziej dostojne, jest o wiele lepiej wykończone od swojego poprzednika. Jako auto dla szpiega może się sprawdzić, a w wersji kombi służyłby z powodzeniem całej szpiegowskiej rodzinie.

Jedzie stojąc
Najnowsze wcielenie Mazdy 6 to jedno z najładniejszych, a z pewnością najbardziej sportowo wyglądające, kombi klasy średniej. Dzięki skośnookim reflektorom, szerokim przednim nadkolom i zwężającej się ku tyłowi linii bocznych szyb, nawet kiedy stoi, wygląda niezwykle dynamicznie. Dużo lepiej niż w poprzedniej „szóstce” wyglądają też tylne lampy. We wcześniejszym modelu prezentowały się jak efekt pracy domorosłego tunera, teraz podkreślają sportowy wizerunek.

Jeśli Mazda jest jednym z najładniejszych kombi, to Mondeo po prostu jest najładniejsze. Z wyglądu nie tak dynamiczne jak Mazda, stawia na dostojność i aspiruje do klasy wyższej. Po jego wyglądzie sporo sobie obiecujemy i, siadając za kierownicą Mondeo, raczej nie żałujemy.

Testowany przez nas Ford kosztował 140 tysięcy zł i od razu widać, dlaczego. Wnętrze wyposażone jest luksusowo, a materiały przewyższają jakością te zastosowane w japońskim konkurencie. W przypadku nadwozia kombi, ważne są rozmiary przestrzeni ładunkowej i łatwy dostęp do niej. Gabaryty bagażnika „szóstki” i Mondeo plasują oba auta w czołówce segmentu: odpowiednio 519 i 524 litry pojemności. Jeśli jesteśmy przy składaniu siedzeń, trzeba wspomnieć o sposobie, w jaki się to robi w Mazdzie. Po odciągnięciu klamki blokującej, oparcie składa się samo pod wpływem własnego ciężaru i tworzy całkowicie płaską powierzchnię. Siły trzeba użyć dopiero, aby je rozłożyć. Takiego sprytnego patentu brakuje w Mondeo.

Można było lepiej
Oba auta dysponowały mocą 140 KM. Powszechnie chwalona jednostka Mazdy wzbudziła u nas mieszane uczucia.

W „szóstce” wartość maksymalnego momentu obrotowego jest na poziomie 330 Nm. Choć jednostka napędowa jest rzeczywiście bardzo oszczędna (niecałe 6 l na 100 km w cyklu mieszanym) i – przynajmniej na biegu jałowym – dosyć cicha, jej osiągi można określić jedynie jako zadowalające, szczególnie na tle rasowego, sportowego wyglądu Mazdy 6. Obiektywnie silnikowi nie można wiele zarzucić, ale możliwości świetnie zestrojonego zawieszenia, rewelacyjne hamulce i wspomniany wygląd aż proszą o więcej.

Podobną opinię można wyrazić o jednostce Mondeo. Serce testowanego auta stanowi identycznie jak w Mazdzie dwulitrowy diesel. Osiąga on moc 140 KM przy 4000 obr./ min. Do osiągnięcia setki potrzebuje nieco ponad 10 sekund. To dosyć przeciętny wynik, ale nie wymagajmy zbyt wiele od auta ważącego 1611 kg. Ford był wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, która, niestety, sprawiała, że brakowało mu mocy, a do tego wzmagała apetyt na paliwo. W mieście pojazd potrzebuje ok. 10,5 litra ropy, na trasie zadowoli się 6,5 l, a w cyklu mieszanym nie powinien przekroczyć granicy 8 litrów.

Ford i Mazda to solidne oferty dla wszystkich, którzy chcą komfortowo podróżować. Mondeo w tym komforcie przewyższa „szóstkę”, lecz w testowanej wersji jest o prawie 40 tys. zł droższe. Zdecydowanie za dużo.

3 komentarze:

  1. Miałem kiedyś jedn z tych aut i muszę przyznać, że całkiem fajnie się ono sprawdza. Teraz także sprzedałem samochód poprzez https://autokupiec.pl/ i jestem bardzo z tego zadowolony. Tym bardziej, ze firma ta skupiła ode mnie auto po dobrej wycenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie miałam jeszcze żadnego auta tej marki więc ciężko jest mi się na ich temat wypowiedzieć. Natomiast w kwestii ubezpieczeń warto przeczytać https://kioskpolis.pl/zgloszenie-szkody-w-pzu/#kotwica3 aby wiedzieć jak należy zgłaszać szkodę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również nie miałam jeszcze samochodów tej marki, ale nie jest wykluczone, że nie będę ich mieć w przyszłości. Jestem także zdania, że w trasie każdemu z nas może przydarzyć się awaria. Już korzystałam także z pomocy drogowej http://pomoc-drogowa.katowice.pl/ która moim zdaniem wykazała się fachowością.

    OdpowiedzUsuń